ośrodek kultury i biblioteki w moszczenicy

Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe, które jest obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.


Tegoroczna — 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości — będzie na pewno inna ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się. Dlatego zamiast udziału w zgromadzeniach wszyscy Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach. My także zachęcamy naszych wychowanków do upamiętnienia tego ważnego dla każdej Polki i każdego Polaka dnia.


Na początek, drogie dzieci, posłuchajcie krótkiego opowiadania:

„Dawno, dawno temu... ale wcale nie aż tak dawno, Polski, czyli kraju, w którym mieszkamy, nie było na mapach. Uwierzycie? Stało się tak dlatego, że pewnym złym ludziom Polska bardzo się podobała i chcieli ją dla siebie. Napadali na nasz kraj razem ze swoimi wojskami i stworzyli mapy, z których Polskę wymazali, prawie jak gumką do mazania!

Wszystkim Polakom było bardzo smutno, ponieważ kochali swoją ojczyznę i nie podobały im się rządy obcych krajów. Niestety, próby odzyskania wolności kończyły się niepowodzeniem. Aż w końcu, po wielu latach, pojawił się prawdziwy superbohater — marszałek (to taki rodzaj ważnego żołnierza), który nazywał się Józef Piłsudski.

Marszałek miał klacz, która się nazywała Kasztanka oraz psa o imieniu... Pies. Prawda, że śmieszne imię dla psa? Marszalek strasznie lubił pić mocną, bardzo słodką herbatę!

Dowodził grupą żołnierzy, którzy nazywali go Dziadkiem. Ale najważniejsze, co musicie o nim wiedzieć jest to, że tak długo walczył, aż w końcu wywalczył wolność dla Polski! A stało się to 11 listopada 1918 roku. Od tamtego ważnego dnia co roku obchodzimy w Polsce Święto Niepodległości, podczas którego Polacy cieszą się, że ich kraj powrócił na mapy i mogą w nim żyć”.


Narodowe Święto Niepodległości to także znakomita okazja, by poznać historię naszego kraju poprzez wydawnictwa książkowe. Na pewno macie w swoich domach publikacje, w których możecie przeczytać informacje o ważnych dla Polaków wydarzeniach. My proponujemy m.in..: „Polska. Co dziecko powinno wiedzieć o swojej ojczyźnie”, Bogusława Michalca; „Co wiem o swojej ojczyźnie? Wychowanie patriotyczne”, opracowanej przez Grzegorza Hetmana; „Czy znasz ten kraj? Historia Polski, legendy, sławni Polacy, polskie stroje ludowe i tańce narodowe dla 5–9-latków”, Aleksandry Plec i Marzenny Skoczylas.


Na długie jesienny wieczory proponujemy rodzinne „Karty retro zabaw” — gry i zabawy dla dzieci sprzed stu lat, które zostały przygotowane przez Biuro Programu „Niepodległa”. „Karty retro zabaw” to zaproszenie do radosnego spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie. „Karty retro zabaw” powstały w oparciu o zachowane materiały z epoki międzywojennej — książki, poradniki, czasopisma. Dzięki temu mogą stać się inspiracją do rozmów z dziećmi o tym jak rodzice, dziadkowie czy pradziadkowie spędzali wolne chwile. Jest to niezwykła okazja do przyjrzenia się swoim korzeniom, tradycjom rodzinnym i lepszego poznania historii swoich bliskich. W kartach zachowano oryginalną pisownię — wyjaśnienia dotyczące kontekstu gry czy pojęć, które już wyszły z użycia umieszczono w przypisie. Zawsze wskazano także źródło historyczne, z którego pochodzi pomysł na zabawę, by zaciekawiony czytelnik mógł poszukać dalszych inspiracji. „Karty retro zabaw” są dostępne do pobrania tutaj.


Flaga, godło, hymn. Jak dbać o symbole narodowe?
— to bezpłatne plansze do pobrania, przygotowane także przez Biuro Programu „Niepodległa”. Plansze zawierają odpowiedzi na najczęściej spotykane wątpliwości związane z postępowaniem z danym symbolem. Więcej informacji o fladze, godle, hymnie i pozostałych symbolach narodowych można znaleźć na stronach rządowych, w protokole dyplomatycznym i w ustawie z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Otaczanie symboli narodowych szacunkiem jest przywilejem, ale i obowiązkiem każdego obywatela. Zapraszamy do korzystania i dzielenia się wiedzą! Plansze do pobrania są dostępne na stronie Biura Programu „Niepodległa” tutaj.


Proponujemy Wam także interaktywną grę „Jestem Polakiem i wiem”, autorstwa Doroty Dankowskiej. Głównym celem gry jest zainteresowanie dzieci historią Polski. Na planszy zostały ukryte zadania interaktywne, filmy oraz materiał muzyczny. Grę znajdziecie tutaj.


Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy Was, drogie Dzieci, do udziału w konkursie „Laurka dla Polski”. Waszym zadaniem będzie wykonanie piękne laurki dla naszej Ojczyzny. Możecie skorzystać z dwóch szablonów, które dla Was przygotowałyśmy (szablon nr 1; szablon nr 2) bądź przesłać swój autorski pomysł. Prace prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 22 listopada. Wszystkie prace będziemy publikować na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku. Najpiękniejsze laurki nagrodzimy książkami–niespodziankami!


Image
Image
Image
Image
Image

Kalendarz wydarzeń

marzec 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4