ośrodek kultury i biblioteki w moszczenicy

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji czytelniczej, która jest organizowana przez Fundację Arka im. Józefa Wilkonia. W ramach inicjatywy młodzi czytelnicy mogą bezpłatnie pobrać publikację pt. „Ada i jej cztery przygody”.


Opowiadanie „Ada i jej cztery przygody”, Jana Kerdena jest przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym. To chwila, gdy ich naturalna ciekawość i spontaniczna twórczość zderza się z zupełnie nowymi wymaganiami, rutyną dorosłego świata i wpływami komercji. Z myślą o tym powstała książka, a składające się na nią cztery opowieści mają być pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań. Ważną wartością jest też użycie klasycznego języka literackiego, bez współczesnych naleciałości — rzecz, o którą coraz trudniej w literaturze i codzienności.


Decyzją autora i dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury „Ada i jej cztery przygody” w formie plików ebook i audiobook jest dostępna bezpłatnie w sieci, bibliotekach oraz na stronach wydawcy Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia, która zrealizowała projekt. Dodatkowo powstała wersja audiobooka dla dzieci niedowidzących ze specjalnie dla nich przygotowaną prezentacją grafiki — jest ona udostępniana ośrodkom mających takich podopiecznych.


Ilustracje wykonał Piotr Fąfrowicz, wersję audio czyta Olga Bończyk, autorką opracowania graficznego jest Grażka Lange, redakcji dokonała Teresa Duralska-Macheta, a całość projektu przeprowadziła Blanka Wyszyńska-Walczak. Nagrania dźwiękowe zrealizowało Film Studio Factory, z wykorzystaniem utworu „Muzyka Ady”, Zdzisława Zielińskiego. Wydawnictwo ukazało się nakładem Fundacji Arka im. Józefa Wikonia.


Tak o opowiadaniu Jana Kerdena napisał Marek Bieńczyk, laureat Nike 2012: „Ada i jej cztery przygody” to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Podkreślam słowo delikatna, gdyż jest pisana językiem, który nie chce się nikomu przypodobać, być na siłę nowoczesny, nie chce sięgać po figury stylistyczne i wyrażenia kumplowskie, jakie dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydać swojskie; w zamian proponuje własny język, nie staroświecki, lecz pełen elegancji, lekkości i właśnie delikatności”.


Więcej informacji znajdziecie na stronie www.fundacjawilkonia.pl.


Publikacja „Ada i jej cztery przygody” jest dostępna bezpłatnie tutaj.


Image
Image
Image
Image
Image

Kalendarz wydarzeń

luty 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28