ośrodek kultury i biblioteki w moszczenicy

Listopad to miesiąc pamięci nie tylko o naszych zmarłych, lecz także o tych poległych podczas walk o wolność naszej ojczyzny. Zatrzymajmy się więc na moment i poświęćmy czas na chwilę zadumy i modlitwę.


Na terenie Staszkówki znajdują się cztery cmentarze z okresu I wojny światowej, na których spoczywa wielu nieznanych żołnierzy różnych narodowości.


Cmentarz wojenny nr 116 Staszkówka–Dawidówka jest położony 100 m od drogi Staszkówka–Ciężkowice i został zaprojektowany przez Antona Müllera. Cmentarz ma kształt prostokąta i jest ogrodzony kamiennym murem z metalowymi przęsłami.


Wejście znajduje się na krótszym boku prostokąta od strony południowej. W zarysie muru po stronie jaru jest wbudowany kamienny pomnik w kształcie trójkątnej ściany podzielonej siedmioma słupami. W środku ściany jest wmurowany kamienny krzyż łaciński, a pomiędzy słupami znajdują się ażurowe, żeliwne krzyże. Groby mają układ rzędowy. Występują tu nagrobki w formie małych i dużych steli kamiennych z żeliwnymi tablicami inskrypcyjnymi. Pierwotnie znajdowały się tu także krzyże drewniane.


Na cmentarzu — w 4 grobach zbiorowych i 88 pojedynczych — pochowano 219 żołnierzy niemieckich poległych 2 maja 1915 roku podczas bitwy pod Gorlicami.


Co ciekawe, choć cały cmentarz jest projektu Müllera, to znajdujący się na środku cmentarza pomnik w kształcie sześcianu zwieńczonego kulą jest autorstwa prof. Hoseausa i został ufundowany przez rodziny poległych i pochowanych na tym cmentarzu czterech oficerów w stopniu porucznika.


Image
Image
Image
Image
Image

Kalendarz wydarzeń

luty 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28