ośrodek kultury i biblioteki w moszczenicy

Koronawirus
to wirus RNA osłonięty błoną tłuszczową (lipidową). Dzięki takiej budowie można mu zapobiegać przez zastosowanie środków chemicznych, takich jak: mydło, alkohol min. 60–70%, preparaty do dezynfekcji i inne wirusobójcze.


Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni oraz zmęczenie.

Biorąc pod uwagę działania profilaktyczne, bibliotekarze informują za pośrednictwem wszystkich dostępnych kanałów o zachowaniu bezpieczeństwa, jakie zachować środki ostrożności oraz jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich. Aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 są dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Warte uwagi materiały — m.in. instrukcję mycia rąk, plakaty w kilku wersjach językowych, przydatne adresy, schematy postępowania — znajdują się w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej oraz na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Niektóre z tych materiałów udostępniamy także na naszej stronie internetowej w galerii poniżej, zachęcając do rozpowszechniania zwłaszcza wśród dzieci i seniorów:


Jak skutecznie dezynfekować ręce?
Jak skutecznie myć ręce?
Jak zapobiegać zakażeniu?
Zasady kwarantanny w związku z wirusem
Plakat dla dzieci
Informacje dla seniorów


Image
Image
Image
Image
Image

Kalendarz wydarzeń

marzec 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4